Blšanský Chlum

Blšanský Chlum je bývalý vojenský prostor, který využívala až do roku 1989 ke svému výcviku armáda. Tento neovulkanický suk ve tvaru nesouměrného hříbku patří do jihozápadní části Českého středohoří.

Díky programu NET4GAS Blíž přírodě, v rámci projektu „Natura v zeleném aneb Management evropsky významných lokalit ovlivněných vojenskou činností“, spolek Beleco od roku 2012 provádí na tomto území opatření k záchraně rostlin a živočichů, z nichž mnohé se objevují na červených seznamech ohrožených druhů. Především pro svou jedinečnost a vyskytující se vzácné druhy patří Blšanský Chlum mezi evropsky významné lokality jako součást soustavy Natura 2000.

Projekt Natura v zeleném je dále realizován na lokalitě Načeratický kopec nedaleko Znojma.

Z nejvyššího bodu Blšanského Chlumu (293 m n. m.) je díky okolnímu rovinatému terénu nádherný kruhový výhled nejen na město Louny, ale také na vrchy Českého středohoří i Krušných hor nebo na zříceninu hradu Hazmburk. Blšanský Chlum je jako ostatní vrcholy Českého středohoří vulkanického původu. Díky lomové činnosti, která zde probíhala ještě počátkem minulého století, je kopec tak rozeklaný. Lokalita je dnes klidná a vhodná pro procházky rodin s dětmi.

místo:Louny, okres Louny, Ústecký kraj
Kudy tam:Z Loun nebo Chlumčan po žluté turistické stezce, která končí pod vrcholem. GPS: N 50°20.85120', E 13°50.45880'
Praktické informace:
Turistika
Kočárek
Kolo
Parkoviště

Ohrožené rostliny:

Ohrožení živočichové: