Heřmanický rybník

Přímo v sousedství jedné z ostravských městských částí, v Ostravě–Heřmanicích, se nachází jedna z nejvýznamnějších ptačích lokalit v České republice. Soustava pěti rybníků spolu s přilehlými více než 100 ha rákosin (největší rákosiny ve Slezsku) je jedinečnou lokalitou i v mezinárodním měřítku. Je totiž domovem nejméně 250 ptačích druhů, z nichž více než dvacet patří k chráněným v celé Evropské unii.

Lokalita je unikátní nejen přírodními skvosty, ale především svým geniem loci. Po obvodu rybníka se nachází několik desítek rybářských posedů a díky nim lokalita vyvolává dojem spíše prostředí východní Asie, než střední Evropy.

V roce 2012 na tomto místě vybudoval ČSOP Onyx díky programu NET4GAS Blíž přírodě necelých 1,5 km dlouhou naučnou stezku s pěti informačními cedulemi, ptačí pozorovatelnu s krytým posezením a samostatné posezení. Stezka seznamuje návštěvníky nejen s přírodními hodnotami Heřmanického rybníka, ale poukazuje i na pozoruhodnou historii tohoto místa.

O lokalitě Heřmanický rybník v časopise Naše příroda

 

místo:městská část Ostrava-Heřmanice, okres Ostrava-město, Moravskoslezský kraj
Kudy tam:Lokalita se nachází cca 10 km od centra Ostravy, MHD č. 49 zastávka U Dvora. GPS: N 49°52.01500', E 18°19.67437'
Praktické informace:
Turistika
Kolo
Kočárek
Vzdálenost1,3

Ohrožení živočichové:

Rosnička zelená
Autor: Jan Moravec