Cesta kolem Světa

Naučná stezka Cesta kolem Světa je sice tradiční svou trasou, nikoli však svým pojetím. Celkem 17 tabulí, které na trase kolem rybníka Svět na Třeboňsku uvidíte, vás, a hlavně děti, jistě zaujme.

Stezka prochází typickou krajinou Třeboňska s rybníky, lesy, poli, loukami a původními usedlostmi. Na trase dlouhé 12 km je možné pozorovat řadu běžných, ale i chráněných rostlin a živočichů, jako jsou třeba ďáblík bahenní nebo vydra říční. S ohledem na množství cizinců, kteří Třeboň navštěvují, jsou texty na cedulích také v angličtině.

Původní naučná stezka Cesta kolem Světa byla otevřena v roce 1985. Základní organizace ČSOP Třeboň stezku v roce 2016 v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě vybavila novými cedulemi, na kterých místo desítek řádků často nudného textu, složitých nákresů a čistě informativních fotek najdete vtipný, barevný a inspirativní obsah, který má za cíl vás nejen poučit, ale také pobavit. Cestou kolem Světa se budete moci nechat inspirovat řadou her, testů a námětů, které lze zkusit přímo v přírodě. Koho by napadlo, že z oddenků orobince se dá připravit výživná svačinka, borůvkami se dá namalovat krásný obrázek a stébla rákosu mohou posloužit jako pero, či materiál na výrobu střechy? A baví vás komiksy? V tom případě se přijďte přesvědčit, že naučná stezka není jen pouhá trasa doplněná informacemi, ale že si navíc můžete stezku užít a nechat se inspirovat při důkladném sledování svého okolí právě tady a teď.

O lokalitě Cesta kolem Světa v časopise Naše příroda

 

místo:Třeboň, okres Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj
Kudy tam:Začátek naučné stezky se nachází v třeboňském lázeňském parku poblíž Hotelu Svět. GPS: 49.0010778N, 14.7572006E.
Praktické informace:
Vzdálenost12
Turistika
Kolo
Parkoviště
Občerstvení
Hrací prvky

Ohrožené rostliny:

Ohrožení živočichové:

Rosnička zelená
Autor: Jan Moravec