Přírodní rezervací Vrch Baba

Výrazný zalesněný vrch Baba se nachází v blízkosti města Kosmonosy a je vyhledávaným cílem pro delší procházky a aktivní odpočinek. Je výjimečný především svými přírodními zajímavostmi a geologickými památkami.

Ještě ve třetihorách byla Baba vysokou sopkou. Vlivem eroze jí dnes tvoří už jen čedičové suky Baby a Dědka s nadmořskou výškou kolem 350 m n. m. Vlivem lidské činnosti, kdy zde byl těžen kvalitní stavební kámen, tu dnes můžeme pozorovat zajímavé skalní brány, jeskyně či úzké průchody. Na jaře je zalesněná rezervace plná kvetoucích jarních bylin, jako je sasanka pryskyřníkovitá či hrachor jarní. Úzké rokle se celoročně zelenají kapradinami sleziníkem červeným nebo osladičem obecným. Bylinné patro je bohaté i na orchideje, např. vstavač nachový, při vlhkých létech tu roste kruštík modrofialový. Baba je domovem i mnoha vzácným druhům bezobratlých, uvidíme tu létat chráněné druhy motýlů, jezírko poskytuje domov řadě obojživelníků.

V rámci programu NET4GAS Blíž přírodě v lokalitě Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Klenice v roce 2019 vybudoval naučnou stezku, která čítá 7 infotabulí, 6 z nich je oboustranných – jedna strana pro dospělé a ta druhá pro děti. Dětskou částí provází skřítek Nefelínek, který je nabádá k plnění různých úkolů. Na vrcholu jsou pro děti doplněny i dvě frotáže (reliéfní struktura pro přenášení obrazu na papír). Při cestě návštěvník narazí také na opravenou studánku, pod vrcholem si může odpočinout na instalovaných lavičkách.

místo:Bakov nad Jizerou, okres Mladá Boleslav, Středočeský kraj
Kudy tam:Severovýchodně od Kosmonos, okruh začíná i končí v obci Horní Stakory. GPS: 50°26'55.971"N, 14°57'52.043"E
Praktické informace:
Vzdálenost2,5
Turistika
Kolo
Parkoviště
Občerstvení
Studánka
Hrací prvky

Ohrožené rostliny:

jeřáb břek
jeřáb břek
kamejka modronachová
kamejka modronachová
kruštík širolistý
kruštík širolistý
oman britský
oman britský
oman vrbolistý
oman vrbolistý

Ohrožení živočichové:

Rosnička zelená
Autor: Jan Moravec