Hatěná cesta u Petřvaldíku
Povodeň v roce 1997 odkryla pod dvěma metry hlíny v břehu řeky Odry část souběžně uložených mohutných klád. To nedalo spát místním ochráncům přírody, kteří ve spolupráci s vědci z Mendelovy univerzity v Brně a archeology z Národního památkového ústavu začali zjišťovat o tomto nálezu více.
Výsledky dendrologické analýzy byly překvapující: ve většině se jedná o kmeny jedlí, které zde rostly během 11. a 12. století. Kmeny, ale i množství zbytků jedlových šišek a semen dalších dřevin, se zde zachovaly díky rychlému zanesení bahnem a vysoké hladině spodní vody, která je zakonzervovala ve velmi dobrém stavu. Identifikované konstrukční prvky prokázaly, že se jedná o původní středověkou hatěnou cestu, tedy cestu na podmáčeném terénu tvořenou napříč položenými kládami.
Záhadou však zůstává, proč se zrovna u Petřvaldíku musel držet směr cesty i za cenu nákladných oprav, a při podmáčení cesty se prostě nejelo jinudy, jak bylo tehdy zvykem. Více poodhalí naučná cedule, kterou zde v roce 2018 umístila Základní organizace ČSOP Studénka v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě.
O lokalitě Hatěná cesta u Petřvaldíku v časopise Naše příroda