Pňovský luh

Pňovský luh tvoří spolu s nedalekým Veltrubským a Libickým luhem největší a nejzachovalejší komplex lužních lesů v Čechách. Naučná stezka zájemce provede porosty místy až pralesovitého rázu s řadou starých stromů, s množstvím ptáků a hájových květin. Uvidí tu i řadu tůní, které jsou pozůstatkem starého labského koryta před jeho regulací v 19. století a které slouží jako domov pro mnoho druhů obojživelníků.

Na jaře tu najdeme „peřiny“ fialových dymnivek, žlutých orsejů a bílých sasanek. V létě kvetou na březích Labe lekníny, stulíky a šípatky. Pokud je tato část roku hojná na deště, může se z části lesa stát neprostupná džungle plná malých močálů, lián a hmyzu.

8,5 km dlouhá trasa (okruh), kterou v roce 2013 vybudovala základní organizace ČSOP Polabí za podpory programu NET4GAS Blíž přírodě, má jedenáct zastavení. Pro odpočinek slouží podél stezky instalované lavičky. Děti si mohou vyzkoušet například dřevěné bludiště nebo puzzle. Část naučné stezky je sjízdná pro cyklisty, kteří se mohou v Osečku napojit na Labskou cyklostezku.

O lokalitě Pňovský luh v časopise Naše příroda

 

 

místo:Pňov-Předhradí, okres Kolín, Středočeský kraj
Kudy tam:Stezka začíná u rybníka v obci Předhradí (na konci ulice Sportovní). U rybníka je volně přístupné parkoviště. GPS: N 50°5.55303', E 15°9.10745'
Praktické informace:
Turistika
Kolo
Parkoviště
Vzdálenost8,5

Ohrožené rostliny:

Ohrožení živočichové: