Lom Myslík

V lomu Myslík se do 70. let těžil kámen pro stavbu místních silnic. Od té doby byl ponechán svému osudu. Bývalý lom u stejnojmenné obce v letech 2006 – 2007 kompletně změnil svou podobu. Byly odstraněny náletové dřeviny a vybudovány tůně. Kromě odkrytí zajímavého geologického profilu bylo hlavním důvodem úprav zlepšení podmínek pro růst teplomilných a suchomilných rostlin a zlepšení podmínek pro současné chráněné druhy plazů.

Odkryté skalní stěny jsou nyní také vhodným prostorem pro hnízdění ptáků. V současnosti v lomu pravidelně hnízdí třeba výr velký.

Kvůli zabezpečení proti zavážení odpadu a nelegální těžbě kamene je vstup přehrazen dřevěnou ohradou, u které se nacházejí informační tabule o lomu a o životě v něm, instalované v roce 2007 Českým svazem ochránců přírody Alces díky programu NET4GAS Blíž přírodě.

místo:Myslík, okres Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj
Kudy tam:Po přechodu přes říčku Ondřejnici cestou z Hukvald do Myslíku odbočte doleva mezi chaty. Po zdolání kopce je po pravé straně vidět ohrada u lomu. GPS: N 49°37.16803', E 18°14.37798'
Praktické informace:
Kočárek
Parkoviště
Kolo
Turistika

Ohrožení živočichové: