Volská stezka

Projekt je zaměřený na obnovu a unikátní interpretaci přírodního a kulturního dědictví v koridoru slavné Volské stezky, prastaré dobytčí cesty, která před staletími spojovala Krakovsko s Vídní.

Postupná zpřístupnění zbytků stezky pro pěší se stromořadím hrušní a slivoní, podél ní obnovená charakteristická přírodní stanoviště, která dříve stezku doprovázela, jako například remízy, selské sady, mokřady, prameniště, studánky, napajedla i malé stavební a technické památky - to vše má Základní organizace ČSOP Studénka v plánu v průběhu několika dalších let vybudovat.

Prozatím bylo v roce 2018 v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě zpřístupněno první zastavení nedaleko Šenova u Nového Jičína, Bannerova studánka. Jde o pěnovcové prameniště, vyvěrající z kopce Hůrka, který je tvořen pískovcem s velkou příměsí vápníku. Jde v podstatě o zkamenělý mořský písek, vápník pochází ze schránek mořských živočichů. V bezprostřední blízkosti pramene se vápenec ve vrstvách usazuje a vytváří takzvanou pěnovcovou neboli travertinovou kupu - vrstvu pórovitého vápenitého kamene, zpravidla zarostlou mokřadními rostlinami.

místo:Šenov u Nového Jičína, okres Nový Jičín, Moravskoslezský kraj
Kudy tam:Bannerova studánka se nachází cca 150 m od autobusové zastávky Šenov u Nového Jičína, Salaš na odbočce vedoucí k restauraci na Salaši; GPS: 49.6178017N, 17.9741992E
Praktické informace:
Turistika
Kolo
Parkoviště
Občerstvení
Kočárek

studánka

Ohrožené rostliny:

Ohrožení živočichové: