Stezka U Divého muže

Nová naučná stezka s názvem U Divého muže je pojmenovaná podle divého muže Knauta, který podle pověsti v těchto místech v minulosti řádil

První zastavení se věnuje pověsti o Divém muži, který v dávných dobách žil v místních lesích a děsil obyvatele celého okolí. Upozorňuje také na nedaleký pomníček, blízko kterého dříve stála chata Schweidrichhäusel a kde se scházel místní pánský spolek.

Stezka vede až k bývalému lomu na žulovou horninu, kde se nachází další zastavení s informační tabulí. Lokalita je zajímavá nejen mineralogicky a geologicky, ale nachází se zde také zajímavá fauna a flóra. V nižší úrovni lomu nalezneme populace orchideje prstnatce Fuchsova. V další etáži lomu se nachází zatopená část, ve které byl díky mapování zjištěn výskyt obojživelníků, například čolka obecného, který byl v minulosti běžný na celém našem území. Podzemní prostory lomu a nedalekého dolu Schweidrich jsou zimovištěm několika druhů netopýrů – netopýr velký, netopýr Brandtův, netopýr řasnatý, netopýr severní, netopýr ušatý a netopýr vodní.

V lese před prvním zastavením se naučná stezka rozděluje, a pokud se návštěvník rozhodne jít na opačnou stranu než k směrem k lomu, dojde až na Jelení skálu na tzv. Grohmannovu výšinu. Vzhledem k současnému odlesnění smrkových porostů se návštěvníkovi naskytne jedinečný výhled do okolí Šluknova. Takový výhled tu byl naposledy k vidění před 80 lety. K orientaci může využít dřevěnou panoramatickou tabuli.

místo:Šluknov, okres Děčín, Ústecký kraj
Kudy tam:Začátek naleznete na odbočce cesty od Čítkova mlýna do Šluknova (50.9848008N, 14.4597667E). Parkoviště pro návštěvníky je u Čítkova mlýna, případně je možné využít pěší trasu ze zhruba 2 km vzdáleného Šluknova.
Praktické informace:
Vzdálenost4
Kolo
Parkoviště
Občerstvení
Kočárek

i pro vozíčkáře (část cesty)

Ohrožené rostliny:

Ohrožení živočichové: