Kolem zámeckého rybníka

Tato 2,4 km dlouhá naučná stezka provede návštěvníky v obci Lipová okolo Zámeckého rybníka s vodní plochou 11,5 ha a malým ostrůvkem.

Na osmi informačních tabulích je popsána historie vzniku rybníka, nejzajímavější živočichové a rostliny žijící v rybníku, na břehu a v jeho nejbližším okolí. Na severozápadním břehu jsou instalována plovoucí hnízdiště pro kachny, lysky a potápky. Dále jsou instalovány ptačí budky pro zpěvné ptactvo, pro velké ptáky a sovy. Velkou zajímavostí je zastavení savců, ze kterého je možné pozorovat bobří hnízda a hráze s ukázkami částí okousaných stromů. 

Součástí naučné stezky je i "Dědova studánka", která prošla rekonstrukcí, aby byla funkční. Stezka je osazena lavičkami a jednou nekrytou odpočinkovou zónou se stolem pro delší zastavení a je po celé trase přístupná všem věkovým kategoriím, i cyklistům a hendikepovaným s doprovodem. Stezka je značena obousměrně – od hráze rybníka a od restaurace U pytláka. 

Naučnou stezku Kolem zámeckého rybníka vybudovala v roce 2018 Základní organizace ČSOP při Střední lesnické škole Šluknov v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě.

O lokalitě Kolem zámeckého rybníka v časopise Naše příroda

místo:Lipová, okres Děčín, Ústecký kraj
Kudy tam:Z centra obce Lipová směrem k zámku. GPS: 51.0119872N, 14.3570417E
Praktické informace:
Vzdálenost2,4
Turistika
Kolo
Parkoviště
Občerstvení
Kočárek
Vozíčkář
Studánka

Ohrožené rostliny:

Ohrožení živočichové: