Andrýskova stezka

Město Fryšták a jeho okolí byly v pravěku jednou z nejhustěji osídlených oblastí Zlínska. Dokazuje to například i neolitické sídliště v nedaleké Fryštácké brázdě. Na okraj města navazuje přírodní park Hostýnské vrchy, jehož součástí je naučná stezka, vybudovaná ČSOP Čtyřlístek díky programu NET4GAS Blíž přírodě v roce 2008. Její panely propojují stopy historie se současnou přírodou. Procházkou vás bude po celé stezce provázet legendární první občan Fryštáku – Andrýsek.

Stezka prochází centrem města okolo místních zajímavostí, jakými jsou například původní gotické základy kostela sv. Mikuláše, Fryštácký hrádek nebo návrší Sichrov. Vyřezávané informační tabule jsou doplněny ilustračními kresbami znázorňujícími, jak to asi v časech minulých na daných místech vypadalo. Součástí stezky je i zastavení u krásných slunečních hodin na fasádě kostela sv. Mikuláše. Podél trasy dlouhé 7 km je celkem 12 zastavení. Mimo zajímavostí z historie města se díky stezce dozvíte také něco o krajině Hostýnských vrchů.

místo:Fryšták, okres Zlín, Zlínský kraj
Kudy tam:Stezka začíná ve Fryštáku na Náměstí Míru a končí na vrchu Velá (526 m n. m.), asi 1 km severně od městské části Vítová. GPS: N 49°17.07688', E 17°41.05458'
Praktické informace:
Kočárek
Parkoviště
Občerstvení
Kolo
Turistika
Vzdálenost7

Ohrožení živočichové: