Borecké tůně

Naučné místo Borecké tůně na Tachovsku zahrnuje čtyři malé a jednu velkou tůň pro obojživelníky a další druhy vázané na tento biotop.

Na neobhospodařovaných vlhkých loukách, nacházejících se mezi dvěma většími vodními plochami, začali členové Českého svazu ochránců přírody Bernartice kopat první tůně v roce 2019. Během několika dní, i přes suchý průběh léta, došlo k samovolnému napuštění vody a tůně okamžitě osídlili zelení skokani, vážky a další živočichové. V roce 2020 pak ochránci vytvořili velkou tůň, která by měla být prospěšná i vodnímu ptactvu obývajícímu menší vodní plochy.

K jedné z menších tůní vede 17 metrů dlouhý povalový chodník, který vás zavede přímo nad vodní hladinu. Na kraji louky najdete lavičku pro odpočinek, ale i pro poslech žab a ptáků. Pro plazy je zde připraveno líhniště s podzemním zimovištěm a přilehlou kamennou zídkou. Nejen zástupci říše brouků mohou profitovat z broukoviště, které se skládá z klád několika druhů dřevin. Ptáky jako červenku nebo střízlíka potěší ptačník zhotovený z hromady větví a kusů dřeva. A o všem, co je tu k vidění, zvídavé návštěvníky poučí infotabule. I nevidomí si mohou osahat modely žabích vajíček, pulců a žáby, které jsou doplněny popisky v Braillově slepeckém písmu. Pro dětské návštěvníky je připraven interaktivní prvek s pexesem našich zvířátek a ptáků. Dále si mohou na sousedních hranolech sestavit obrázky žab, čolků, hadů, ještěrek nebo vážek.

místo:Borek u Tachova, okres Tachov, Plzeňský kraj
Kudy tam:Po polní cestě z hráze rybníka Velký Borek, značeno směrovkami od komunikace 195 vedoucí z obce Borek do Stráže. GPS: 49.6432992N, 12.7673575E
Praktické informace:
Turistika
Kolo
Hrací prvky

Ohrožení živočichové:

skokan hnědý
skokan hnědý
Skokan skřehotavý
Autor: Petr Tomáš