Biocentrum Mokroš

Biocentrum Mokroš je uměle vytvořený mokřad, který vznikl v roce 2004 na zamokřených polích u obce Mořice. V okolí tůní najdete louku, stromy i keře, z nichž by měl časem vzniknout lužní les. Je velmi zajímavé pozorovat vývoj biocentra v průběhu let. Díky činnosti ČSOP se sem navrací rozmanité druhy rostlin a živočichů, kteří se v okolní zemědělské krajině vyskytují pouze rozptýleně.

V zemědělské oblasti v okolí Němčic na Hané není v širokém okolí les nebo přírodní park, kam by místní mohli vyrazit. Území Mokroše se však nedařilo dostatečně odvodnit tak, aby bylo pro zemědělskou činnost využitelné. A tak ČSOP Haná lokalitu vzal pod svou ochranu a vytvořil v ní unikátní biocentrum. Povalový chodník a altán, vybudované díky programu NET4GAS Blíž přírodě v roce 2008, sloužící též jako pozorovatelna, a infopanely navíc poskytují místním obyvatelům místo, kam si mohou zajít odpočinout, kde mohou být „blíž přírodě“, a něco se o svém okolí i dozvědět.

místo:Mořice, okres Prostějov, Olomoucký kraj
Kudy tam:Za posledními domy obce Mořice směrem na Němčice odbočte doleva do polí. První panel naučné stezky je hned u cesty. V dáli na konci topolového stromořadí pak uvidíte mokřad Mokroš. GPS: N 49°19.64922', E 17°11.22945'.
Praktické informace:
Kočárek
Parkoviště
Občerstvení
Kolo
Turistika
Vzdálenost2

Ohrožené rostliny:

Ohrožení živočichové: