Navštivte království mokřadů – Borecké tůně

15.09.2020
Naučné místo Borecké tůně, to jsou čtyři malé a jedna velká tůň, vytvořené pro obojživelníky a další druhy vázané na tento biotop. K tomu broukoviště, hadník a ptačník - další opatření pro volně žijící živočichy a jejich pozorování v přirozeném prostředí. Jako bonus neobvyklá informační tabule, povalový chodník, který vás zavede přímo nad vodní hladinu, interaktivní prvky pro děti a lavička pro odpočinek, poslech žab a ptáků. To vše pro milovníky přírody připravil nedaleko obce Borek na Tachovsku Český svaz ochránců přírody, základní organizace Bernartice v rámci programu NEGAS Blíž přírodě.

Na neobhospodařovaných vlhkých loukách, nacházejících se mezi dvěma většími vodními plochami, začali členové Českého svazu ochránců přírody Bernartice kopat první tůně v roce 2019. Během několika dní, i přes suchý průběh léta, došlo k samovolnému napuštění vody a tůně okamžitě osídlili zelení skokani, vážky a další živočichové. V roce 2020 pak vytvořili ještě velkou tůň, která by měla být prospěšná i vodnímu ptactvu obývajícímu menší vodní plochy. A přibyly i další zajímavosti. K jedné z menších tůní vede 17 metrů dlouhý povalový chodník.  Na kraji louky najdete lavičku pro odpočinek, ale i pro poslech žab a ptáků. Pro plazy je zde připraveno líhniště s podzemním zimovištěm a přilehlou kamennou zídkou. Nejen zástupci říše brouků mohou profitovat z broukoviště, které se skládá z klád několika druhů dřevin. Ptáky jako červenku nebo střízlíka potěší ptačník zhotovený z hromady větví a kusů dřeva. O všem, co je tu k vidění, zvídavé poutníky poučí infotabule. I nevidomí si mohou osahat modely žabích vajíček, pulců a žáby, které jsou doplněny popisky v Braillově slepeckém písmu. Pro dětské návštěvníky je připraven interaktivní prvek s pexesem našich zvířátek a ptáků. Dále si mohou na sousedních hranolech sestavit obrázky žab, čolků, hadů, ještěrek nebo vážek

K naučnému místu Borecké tůně vás nasměruje směrovka s mapou u hlavní silnice č. 195 mezi Stráží a Borkem a dále vám pomůže několik dalších směrovek. Pokud pojedete osobním vozem, je před lesem ve vzdálenosti 800m od naučného místa Borecké tůně vytvořeno místo pro zaparkování několika aut (GPS: 49°38'35.232"N, 12°46'1.592"E). Jedná se o 101. lokalitu vybudovanou díky programu NET4GAS Blíž přírodě. Jeho prostřednictvím již čtrnáctým rokem společnost NET4GAS podporuje projekty v oblasti ochrany přírody po celé České republice. V současnosti je v Plzeňském kraji zpřístupněno již deset těchto lokalit ČSOP.

Tisková zpráva ke stažení

Borecké tůně v sekci Tipy na výlet

Navštivte království mokřadů – Borecké tůně