Co se skrývá v rákosí? Cesta co se nekosí

17.10.2016
Ochránci přírody vybudovali díky programu NET4GAS Blíž přírodě interaktivní Cestu rákosím v brněnském Růženině lomu.

Růženin lom je pro většinu obyvatel Brna známým pojmem. Na takzvaná Jezírka chodí v létě za osvěžením stovky lidí. Nyní má tato lokalita něco navíc. Český svaz ochránců přírody zde pro návštěvníky vytvořil zajímavé zpestření. Tím je Cesta rákosím – chodníček klikatící se nad vodou v části vysokých rákosin. Samotnou podstatou tohoto díla ale není jen chodníček. Cestou můžete kolem sebe pozorovat místní zvířata, která se často v rákosinách ukrývají. Zároveň je doporučeno koukat, po čem šlapete. Do Cesty rákosím je totiž vypálen příběh. Díky programu NET4GAS Blíž přírodě je na světě další, už sedmdesátá osmá lokalita v ČR.

V takzvaných Hádeckých lomech, které se nacházejí v severovýchodní části Brna poblíž městské části Líšeň, již přes deset let působí brněnská základní organizace Českého svazu ochránců přírody Pozemkový spolek Hády. Její členové zde pečují na základě vlastnictví či dlouhodobého pronájmu pozemků o přírodně cenné lokality a snaží se také cílit na veřejnost. Kromě dvou naučných stezek a Lamacentra, kde probíhají ekovýchovné programy pro děti, je nyní novinkou i Cesta rákosím, která se nachází v bývalém Růženině lomu. Díky šetrné rekultivaci podporující přírodní procesy se dnes v nevelkém vápencovém lomu setkáme s obyvateli mokřadů, stepí i skal. Neuvěřitelná pestrost přírody na jednom místě je rájem nejen pro mnoho ohrožených druhů rostlin a živočichů, jako je například prstnatec pleťový, netopýr vodní, nebo chřástal vodní, ale i potěchou pro oko.

Rákosiny v Růženině lomu jsou jedním z mála kompaktních porostů rákosu v širém okolí. Dorůstají do výšky tří metrů, takže Cesta rákosím je opravdu mysteriózním zážitkem. Vznikla zde přes sto šedesát metrů dlouhá trasa, která vede střídavě po štěrkové cestě a povalovém chodníku. Na konci slepé odbočky je možné zastavit se na vyhlídce a pozorovat, co se děje na jezírku. Navíc se zde také z informační cedule návštěvník dozví, jestli byl při cestě úspěšný a dokázal odhalit, kteří živočichové se tu proháněli. Na chodníčcích ho budou totiž provázet vypálené stopy zvířat, která sem občas zabloudí.

„Nejde jen o to budovat dlouhé naučné stezky. I malá místa, jako je Cesta rákosím, mají své kouzlo a význam, které stojí za to představit místním obyvatelům i dalším návštěvníkům,“ vzkázala Zuzana Kučerová ze společnosti NET4GAS.
Cestu rákosím najdete v Růženině lomu v Brně na souřadnicích 49.2167356N, 16.6723700E.

Tisková zpráva ke stažení

Cesta rákosím v sekci Tipy na výlet

Co se skrývá v rákosí? Cesta co se nekosí