„Hadec stokrát jinak“

12.09.2008
Jedno z nejpozoruhodnějších území Slavkovského lesa, největší hadcový komplex v Čechách, přiblíží návštěvníkům nově otevřená naučná stezka Mnichovské hadce.

Okolí Křížků a vůbec celé území mezi Prameny a Mnichovem je z přírodovědného hlediska jednou z nejzajímavějších oblastí CHKO Slavkovský les. Na první pohled může běžný návštěvník nabýt dojmu, že zde vlastně nic zajímavého není, ale opak je pravdou. Hadcové výchozy hostí vzácná rostlinná společenstva s nenápadným rožcem kuřičkolistým, který nenajdete nikde jinde ve světě. Můžete zde spatřit i četné doklady dřívějšího hustého osídlení a využívání přírodního bohatství krajiny.

Hadec je šedozelená hornina, která díky svému charakteristickému složení zásadním způsobem ovlivňuje složení rostlinných a živočišných společenstev všude tam, kde vytváří geologický podklad. V minulosti byl hojně využíván kameníky. Zřejmě proto, že jeho zbarvení vzhledem připomíná hadí kůži. Vyráběly se z něj kříže, pomníky, ale i drobné ozdobné předměty, jako jsou nádoby, pohárky nebo vázy.
Naučná stezka Mnichovské hadce není koncipovaná jako klasická stezka, kterou možná znáte z Kladské, nebo Soosu. Z větší části je vedena po asfaltové komunikaci, která přímo vybízí projet si celou stezku na kole a zakončit výlet v příjemné hospůdce v Pramenech nebo na Kladské. Jednotlivé části stezky se dají projít nezávisle na sobě. Naučná stezka je dlouhá 12 km a najdete na ní 9 informačních panelů. Na nich se návštěvníci například dozví, co to hadec vlastně je, proč je tak jedinečný nebo na co ho využívali naši předci. U většiny zastávek jsou umístěna dřevěná sedátka, ať už k odpočinku znavených nohou, nebo prostě jen pro to, aby se návštěvník mohl kochat nádherným okolím.

Ve Slavkovském lese najdete mnoho přírodních vývěrů minerálních vod a protože hadec ovlivňuje i složení kyselek, které jím protékají, věnují se panely i jim. Zastávka u vývěru Grünské kyselky seznámí návštěvníky s historií stáčení kyselek v okolí Nové Vsi. U kyselky najdou návštěvníci hrníček, aby mohli tuto výbornou minerálku ochutnat a nový altán, který může sloužit jako úkryt v případě nepříznivého počasí.

Projekt „NET4GAS. Blíž přírodě.“ je realizován ve spolupráci s generálním partnerem ČSOP, společností NET4GAS. Jeho cílem je ochrana přírody prostřednictvím prezentace významných lokalit veřejnosti.

„Hadec stokrát jinak“