Císař i Mojžíš zvou k lesním hrám

27.11.2010
Ačkoli by se tyto dvě historické postavy v minulosti stěží setkali a lákali někoho k návštěvě lesa - dnes to v severních Čechách možné je. Mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem na Vás však nečekají žádní skuteční vládci či biblické postavy, ale nová naučná stezka, která po nich dostala své jméno.

Základní organizace ČSOP Armillaria, která se snaží již několik let prosadit ochranu velmi cenného dosud nechráněné oblasti mezi těmito dvěma městy, se rozhodla přiblížit skrytou krásu této lokality zábavnou formou veřejnosti. Slavnostní otevření naučné stezky proběhlo poslední listopadovou sobotu.

Nová naučná stezka se nachází 6 kilometrů od Liberce a pro návštěvníky je nejdostupnější po žluté turistické trase z obce Vratislavice nad Nisou (1,5 km) nebo po zelené turistické trase z obce Jeřmanice (3 km). Stezka dlouhá 5 km začíná u restaurace Mojžíšův pramen a vede převážně lesem se smrkovými a borovými porosty. Napojuje se zde na žlutou a posléze i zelenou turistickou značku vedoucí k zrenovované rozhledně na Císařském kameni, odkud se návštěvník může pokochat výhledem na všechny světové strany. Dále pokračuje kolem retenční nádrže Pod Císařským kamenem ukryté mezi korunami stromů, která během letních měsíců láká k osvěžující koupeli, a okruhem se vrací zpět. Na území Sedmidomků trasa velmi volně navazuje na starší naučnou stezku Vesecké údolí.

Na nové stezce je umístěno šest panelů s informacemi o přírodě. Návštěvník má tak možnost dozvědět se zajímavosti o životě a významu lesa i jeho obyvatelích a zodpovězením několika otázek si vyzkoušet svůj postřeh i znalosti o přírodě.

V sobotu 27. 11. 2010 tuto naučnou stezku zpřístupnilo veřejnosti Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Armillaria za přispění generálního partnera ČSOP, NET4GAS s.r.o, v rámci projektu „NET4GAS. Blíž přírodě.“ Cílem tohoto projektu je ochrana přírody prostřednictvím prezentace významných lokalit veřejnosti.

Bližší informace:

Eva Müllerová
Základní organizace ČSOP Armillaria
Tel.: 485 110 709, 602 154 089
E-mail: armillaria@volny.cz

Jan Moravec
Kancelář ústřední výkonné rady ČSOP
tel: 222 516 115
E-mail: jan.moravec@csop.cz

Císař i Mojžíš zvou k lesním hrám