Princ Jasoň přebývá na Skalce!

03.11.2010
V oblasti Moravskoslezských Beskyd se nachází přírodní rezervace Skalka, která ukrývá zbytky přirozené jedlobučiny místy pralesovitého charakteru. Právě v jejím okolí, je možné navštívit prince Jasoně. Nejedná se však o prince z pohádek, ani toho s opravdovým šlechtickým titulem. Je to princ motýlí, kriticky ohrožený jasoň dymnivkový. V lese, který si může žít „po svém“a který vytváří oázu pro řadu chráněných druhů zvířat, byla první listopadovou středu slavnostně otevřena naučná stezka, seznamující návštěvníky s touto jedinečnou oblastí.

Přírodního bohatství Skalky, která se nalézá nedaleko Kunčic pod Ondřejníkem, si všiml Český svaz ochránců přírody a rozhodl se ho citlivě zpřístupnit veřejnosti formou naučné stezky. Od středy se tak mohou návštěvníci dozvědět z deseti panelů o tom, jaké druhy ohrožených živočichů a rostlin se zde vyskytují. Součástí stezky jsou i dvě odpočívadla.

Za svůj domov si toto místo, kromě motýlího prince, vybrala i řada druhů plazů, např. ještěrky, slepýši a užovky. Hnízdí tu také ohrožení ptáci – sýc, holub doupňák jeřábek, pěnice, strakapoud a krahujec.

Naučná stezka tvoří desetikilometrový okruh kolem vrcholu Skalka. Vede po cestě, která je celoročně intenzivně využívána pro pěší turistiku, cykloturistiku a běžecké lyžování. Milovníky procházek a přírody dovedou na stezku turistické značky KČT.

Lokalitu ve středu 23. 10. 2010 zpřístupnil veřejnosti ČSOP Onyx za přispění generálního partnera ČSOP, NET4GAS, s.r.o, v rámci projektu „NET4GAS. Blíž přírodě.“ Cílem tohoto projektu je ochrana přírody prostřednictvím prezentace významných lokalit veřejnosti. Na realizaci naučné stezky se finančně podílel i Moravskoslezský kraj.

Bližší informace:

Lucie Matulová
Kancelář ústřední výkonné rady ČSOP
tel.: 731 760 872
e-mail: lucie.matulova@csop.cz

Roman Barták
Základní organizace ČSOP Onyx
tel.: 724 104 976
e-mail: csoponyx@email.cz

Princ Jasoň přebývá na Skalce!